Suşi Serüvenim

Bulduğum kursa gidebilmek için uğraşmayı severim 🙂 Suşi kursuda bunlardan biriydi.İsmek başvurularımı yaparken suşi kurs kaydını da görünce bu kursa da gitmeliyim dedim ve kaydoldum. yedekler listesinde olduğum için gidememe ihtimalimin olduğunu bildiğim halde başvurumu yapmaktan vazgeçmedim 🙂 Başvuru yaptığım günde gidemedim kursa ama başvuru sayısının çokluğundan dolayı bir kurs daha açmışlar. Ve bende o günkü kursa gidebildim. 🙂 Öncelikle 20 kişilik bir kontejana sahip olsada 10 kişiydik sınıfta. Bana sorarsanız 10 kişi gayet iyiydi. 😀 Kalabalık olmadığından daha güzel bir ders geçirdik. 2 günlük kursun ilk günü klasik haliyle olan yosunun dışarıda olan versiyonunu yaptık. İkinci günse daha güzel geçti. Pirincin dışarıda olduğu halini, nigiri denen pirinç altta üzerine balık yada başka bir malzemeyi koyup ince bir yosunla şerit geçilmiş halini yaptık. Ve kurstan çok memnun kaldım. Hocamız uzakdoğu mutfağına aşık biriydi. He haliyle öyle olunca o suşi eğitimi dahada etkili daha da meraklı geçti. Sanki Aşk Tanrıcasının Yemek Okulu adlı kitabı okurken aklımda canlandırdığım kurs ortamının içinde, o anı yaşıyorken buldum kendimi 🙂 Benim serüvenim bu kadar. Suşi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum aşağıda ve tabiiki kursta yaptığım suşilerin fotoğraflarını da sizinle paylaşacağım 🙂

Suşi, bir Japon mutfağı yemeğidir; pirinç sirkesi ve şeker ile tatlandırılmış haşlanmış pirinç (şari) üstüne veya içine balık, diğer deniz ürünleri veya sebze gibi malzemeler (neta) konarak servis edilir.
Suşi’nin özgün biçimi, bugün nare-zuşi olarak bilinen türüdür; ilk olarak Güneydoğu Asya’da ortaya çıkmış ve Japonya’ya yaygınlaşmasından önce Çin’de görülmüştür.

Suşi’nin Malzemeleri

ŞARİ: kısa boylu Japon pirincinin pirinç sirkesi, şeker, tuz (bazen kombu ve sake de konulur) ile yapılan bir pilav türüdür. Suşi için kullanımdan önce oda sıcaklığında bekletilerek soğuması gereklidir; sıcak hali yapışkandır. Geleneksel olarak yapısı sırasında silindirik ve düz tabanlı ahşap bir tüp olan hangiri ve tahta bir kaşık (şamoji) kullanılır.

NORİ: Makimono yapımında kullanılan koyu yeşil renkli yapraklar, orijinalde Japon limanlarında yetişen bir tür su yosunudur. Temelde nori iskele ayaklarından toplanır ve ince yapraklar halinde güneşte kurutulmaya bırakılır. Japonya’da yiyecek olarak kullanımında geleneksel olarak kurutmak için ayrıca ısı işlemine tabi tutulmaz, ancak Amerika’daki şirketler bu kurutma işlemini 42 derecelik sıcaklıkta yapar.

NETA: pilav ve sarım haricinde suşi yapımında kullanılan diğer malzemelerin genel ismidir.

ÇEŞNİLER: Suşi çeşniler ile yenir. Genellikle soya sosuna bandırılarak ve küçük bir parça vasabi eklenerek de yenebilir. Vasabi, kendi adındaki bir bitkinin (Wasabia japonica) köklerinden elde edilen çok acı ve macunumsu bir çeşnidir.Gerçek vasabi’nin anti-mikrobiyal özellikleri vardır ve besin zehirlenmesi olasılığını da düşürür. Yapay vasabi, yabanturpu (acırga), hardal ve yeşil gıda boyası ile yapılır.Gari (tatlı zencefil turşusu) suşi le birlikte yenir, ancak asıl işlevi suşi türleri arasında ağız tadını temizlemektir; sindirimde de faydası vardır. Japonya’da yeşil çay (oça) daima suşi le birlikte servis edilir. Yüksek kalitede suşi lokantalarında ise meça olarak bilinen üst kalitede çay ikram edilmektedir. Suşi jargonunda, yeşil çay’a agari denilir.

Daha fazla sıkmak istemiyorum sizi. Suşi hakkında öğrenebileceğiniz en temel, en özet haliyle bilgileri paylaşmak istedim. 🙂 İnternette daha bir sürü bilgi var suşi hakkında unutmayınız 😉

20151020_201713

20151020_214412

(Visited 119 times, 1 visits today)

Yorum Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*