Hızlı ve Lezzetli: Top Börek

Uzuuun bir aradan sonra blogumun yenilenmiş haliyle hepinize merhaba

2020’i tüm dünya için zor bir yıl oluyor. Birkaç hafta önce ülkemizde de ilk tanının konulmasıyla Corona virüsü ile bizlerde tanışmış olduk. Bu süreçte neler yapıyorsunuz? İlk vaka haberini aldığınızda tepkiniz, ruh haliniz nasıldı? Ben o gün derse gitmek için sabah erken uyandığım vakit görmüştüm haberi. Biraz tedirgin olmuş olsam da dünya dönmeye devam ediyor ve benim derse yetişmem gerekiyor diyerek düşünmemeye çalışıp hazırlandım ve okula gittim. O gün bu dönem için son kez gideceğimden haberim yoktu üstelik. Endişeli olsam da çok panik olarak geçirmedim bu süreci. Belki de yurt dışındaki süreçleri de haberlerden takip ettiğim için virüs haberlerine alışmıştım. Ama tabi ki kendi ülkende hatta kendi yaşadığın şehirde olması insanı tedirgin ediyor. Bu süreçte mecburi durumlar haricinde hep evdeyim. Ailemle görüntülü görüşüyorum. Dışarıdan ben ya da eşim geldiğinde koltuğumuza rahatça oturup dinlenmeden önce kişisel temizliğimizi tamamlayarak dikkat etmeye çalışıyoruz. Tüm gün evde olduğum zamanlarda ise kendime uğraşlar buluyorum. Tezim üzerinde çalışmak, kitap okumak, bloguma tekrar geri dönmeye karar vermek bunlardan birkaçı 🙂

Sosyal medyada gördüğüm kadarıyla evde oluşturduğumuz kendi karantina günlerimizde bol bol mutfakta yeni tarifler yapılmakta. Hatta çoğumuz artık ekmeğini bile evde yapar oldu. Çünkü dışarıdan yemek siparişi vermekten bile kaçınıyoruz sağlığımız açısından. O yüzden bende hazırladığım ve sevdiğim tarifleri sizinle paylaşmak istedim. 1.5 yıl aradan sonra ilk yazımla başlıyorum. O halde Bismillah…

Top Börek

Malzemeler

  • 4 adet yufka
  • 2 su bardağı süt
  • 1 su bardağı sıvıyağ
  • 4 adet yumurta
  • 1/2 çay kaşığı tuz

 İçi:

  • 400 gr kıyma
  • 1 adet soğan
  • Tuz, Karabiber, Pul biber

Kaplama için: Yumurta, Galeta unu

 

Yapılışı

Soğan kuş gözü(brunoise)/yemeklik doğranır, kıyma ve soğan beraber kavrulur. Kavrulduktan sonra baharatları ilave edilip ocaktan alınır.

Süt,sıvıyağ, yumurta ve tuz ayrı bir kapta karıştırılır. Yufkalardan bir tanesi tezgaha serilip yumurtalı harç sürülür. İkinci yufka üzerine konulur ve tekrar harç sürülür.

Bıçakla ilk önce 4’e sonra her parça 5 ya da 6 parçaya bölünür. Böylelikle iki kat üst üste konulan bir yufkadan 20-24 adet üçgen şeklinde yufka çıkmalı.

Harç üçgen şeklindeki yufkanın geniş tarafına konulur. Geniş tarafından yuvarlayarak sarılır. (Muska yapar gibi sarılıyor, sadece daha kısa ve yuvarlak dönüşlerle)

Önce yumurtaya sonra galeta ununa batırılır. 180 derece de üzeri kızarana kadar pişirilir.

Not: İçini patatesli ya da peynirli olarakta yapabilirsiniz.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Yorum Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*