Focaccia-1

Focaccia: Aramıza İtalya’dan Katılıyor

Focaccia, Challah, Somun, Ciabatta, Ekşi mayalı ve dahası… Ekmek tarihte yapılan ilk gıdadır. Hatta şarap-ekmek ritüeli ile Hristiyanlıkta, Şabat bayramlarında yaptıkları Challah ekmekleriyle Yahudilikte kutsal bir simge halini almıştır. İslamiyette ise ekmek ritüellere sahip olmasa bile kutsal olarak görülmektedir. Rivayete göre; “Ekmeğe hürmet ediniz. Ona hürmet edene Allah da ikramda bulunur.” (Taberani, Mu’cemul Kebir, 22/335; Heysemi, Mecmu’u’z-Zevaid, 5/34) Türkiye’de ise ekmeği yere düşürdüğümüzde yerden alıp 3 kere öpüp alnımıza koyarak tekrar masaya,tezgaha koymamız yine ekmek parası için çalışmamız ekmeğin kutsallığını göstermektedir.

Focaccia Ekmeği

Focaccia ekmeği ise İtalya’ya ait İtalya’nın en eski ekmek türü olarak bilinmektedir. Üzerine konulan domates, kekik, zeytin gibi ürünlerle bir bakıma pizzanın ilham kaynağı bile diyebiliriz. Fokaça olarak okunan Focaccia ekmeğini ben bugün sizler için daha sade, pidemsi bir görünüşte yaptım. Hamur içinde, üzerinde ve tepside kullanılan zeytinyağının bolluğu sayesinde bizim ekmeklerimizden farklı olarak daha çok çörek, açma hissi uyandırıyor. Bu nedenle sadece normal bir ekmek olarak değil çay yanında yenilebilecek lezzetli bir çörek olarak da sunulması mümkündür.

Malzemeler

  • 500 gr un
  • 1 + 3/4 su bardağı ılık su
  • 1 paket instant maya
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağ
  • 1.5 tatlı kaşığı tuz
  • Borcamı yağlamak için: 2 yemek kaşığı zeytinyağ
  • Üzerine: Biberiye,kekik, zeytin, domates, zeytinyağ, iri taneli deniz/kaya tuzu

Yapılışı

İlk önce ılık su, bal ve mayayı karıştırıp 5 dakika dinlendirin.

Daha sonra zeytinyağı ve unun yarısını ilave ederek karıştırın. Ardından tuzu ve kalan unu ekleyerek hafif yapışkan yapıda olan bir hamur elde edin.

Borcam ya da fırın kabına 2 yemek kaşığı zeytinyağını yayın. Focaccia ekmek hamurunu kabın içine tam olacak şekilde yayın ve üzerini örterek 1 saat mayalandırın.

Bundan sonraki kısım en eğlencelisi… Hamurumuz yaklaşık olarak 3 katına çıkmış olacak. Biraz yağ sürdüğünüz parmaklarınızla hamurun üzerinde aralıklarla çukurlar oluşturun. En son üzerine koymak istediğiniz ot ve sebzeleri koyarak zeytinyağını sürün. Ben yaparken sade bir focaccia yapmak istedim. O yüzden sadece taze kekik ve maydanoz kullandım ve zeytinyağının içine 1 diş sarımsak ezerek biraz aroma katmış oldum.

Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında yaklaşık 20-25 dakika pişirin. İşte bu kadar basit lezzetli ve dünya mutfağına ait bir çörek/ekmek yapmak. Tam misafirleriniz geldiğinde çay yanına ya da sabah/akşam yemeklerinde sofraya konulacak çok şık ve hava atmalık…

(Visited 38 times, 1 visits today)

Yorum Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*