Kış ayında içinizi ısıtacak: Mısırlı Tavuk Corbası

MALZEMELER

  •  1 bütün tavuk
  • 2 su bardağı haşlanmış mısır
  • Tuz
  • Karabiber

Terbiyesi için:

  • 2 adet yumurta sarısı
  • 6 yemek kaşığı un
  • 8 yemek kaşığı yoğurt

YAPILIŞI

tavuk

Eveeettt.. 🙂 Böyle yaklaşık 2 kiloluk bir tavuğum vardı elimde. Önce biraz sohbet ettik, sonra kendileri zeybek oynayıp rahatladı. 😀 En sonunda kendimizi hazır hissettiğimiz zaman çorbanın yapımına başladım. 🙂 Tavuğu parçalara ayırarak güzelce temizledim. Daha sonra derileri tencerenin dibinde olacak şekilde dizip kısık ateşte tavuğu azıcık bıraktım. Tavuk kendi suyunu salıp tekrar çektikten sonra öbür yüzlerini çevirerek üzerine sıcak su koyarak haşlamaya bıraktım.

Tabi o sırada hiç beklediğim bir sürprizle karşılaştım 😀 Sevgili arkadaşlarım doğum günüm için geç olsun güç olmasın deyip sürpriz yapmaya gelmişler. 🙂 Onlara bir kez daha teşekkür ederim. Çok mutlu ettiler beni.

Neysem gelelim çorbaya… 🙂 Haşlanan tavukları bir kaba alıp kaba etlerini dittim. (Çoğunlukla göğüs kısmını kullandım.) Daha sonra başka bir karıştırma kabı alıp terbiyesi için yumurta, un ve yoğurtları ekleyip karıştırdım. 1 kepçe haşlanmış tavuk suyundan alıp yumurtalı karışıma yavaşça döktüm. Dökerken de hızlıca çırpmaya devam ettim. (Çünkü hızlı davranmazsam terbiye kesilme yaparmış.) Bu şekilde 5 kepçe tavuk suyu koydum. Daha sonra tüm terbiyeyi tenceredeki tavuk suyuna katıp ocakta orta ateşte karıştırmaya devam edin.

Kaynamaya başlayınca tavukları ve ardından mısırları da ekleyip son bir kez daha karıştırıp altını kapatabilirsiniz. 🙂

Çok lezzetli bir çorbadır. İlk çorba deneyimimin bu çorba olmasından mutluluk duydum. 🙂

AFİYET OLSUN 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ascilik Seruvenim - Wordpress ©2014
Sorunuz mu var? - bilgi@ascilikseruvenim.com